Här kommer en liten checklista på vad man tex ska ansvara för (det kan variera lite från tävling till tävling) men i det stora hela är det detta:
Här kommer en liten checklista på vad man tex ska ansvara för (det kan variera lite från tävling till tävling) men i det stora hela är det detta:
Inbjudan till tävlingar finns på: www.sportta.se
När är tävlingen?
När är sista anmälningsdatumet (viktigt)
En kallelse skickas ut från vår tävlingsadministratör. Svara om ni vill delta eller ej så vi kan pricka av att alla svarar.
Därefter inväntar vi besked om våra åkare kommer med.
Många tävlingar kan bli fulla och inte erbjuda samtliga anmälda plats. Varje tävling har sina prioriteringsregler vilka åkare som har företräde, vanligtvis distriktet, föreningen eller vissa klasser.
Hanteras av föreningen.
Föreningen står för 3 tävlingar per säsong + våra egna tävlingar.
Deltar man i fler tävlingar faktureras detta separat i slutet av säsongen.
Är det aktuellt? Hur många behöver? Vart ska vi bo för att det ska bli så enkelt och billigt som möjligt för föreningen?
Vi vill gärna att alla från föreningen bor på samma ställe. Så samråd med övriga innan man bokar boende.
I inbjudan står det ofta förslag/erbjudanden. Kolla där först.
Vi har även avtal med Scandic och finns centralt avtal med Strawberry (tidigare Nordic Choice). Ibland får vi bättre pris med dessa, dock inte alltid, så värt att jämföra.
Hotellen har även oftast som krav att en vuxen är ansvarig för varje rum. Man brukar kunna fakturera så behöver man inte lägga ut/ta ut pengar.
MEN avvakta först till schemat/en bekräftelse på att våra åkare kommit med på den aktuella tävlingen innan något bokas/betalas (om det inte är avbokningsbart)
På vissa tävlingar kan det fort bli fullbokat på alla hotell och då är det bra att boka även innan bekräftelse, men se till att de är avbokningsbart.
På tävlingar på längre avstånd åker vi om möjligt kollektivt tillsammans.
Klubben har avtal med SJ och SAS, men kan ibland vara billigare med andra alternativ.
Biljetter bekostas av åkaren, men kan t.ex. SJ bokas av föreningen och sedan faktureras biljetterna.
Är tävlingen på kortare avstånd är det egen transport som gäller. Men samåk gärna om möjlighet finns.